Nesouhlas se zavážením hliniště Vážany
NESOUHLAS se záměrem zavážení hliniště Vážany upraveným popílkem otosan 2
KDE:
* V hustě obydlené zóně (Vážany, sídliště Zachar II, nemocnice, ÚSP, poblíž Zachar I, Slovan, rodinná a bytová zástavba na Havlíčkové ulici, Plačkov) chce podnikatel Igor Mesenský z firmy Ecodump s.r.o., Mesingstav s.r.o. zavážet hliniště Vážany (mezi Zacharem a bývalou cihelnou Vážany) upraveným odpadem z Teplárny Otrokovice pod názvem OTOSAN 2.
CO:
* Odpad z Teplárny Otrokovice - popílek (vzniklý spálením ne příliš kvalitního hnědého uhlí z Mostecka), struska a produkt odsíření se smíchají s vápnem a vodou. Bez vápna a vody jsou posuzovány jako NEBEZPEČNÝ ODPAD, který má velmi přísná pravidla pro limity obsahu nebezpečných toxických látek a radioaktivity a neméně přísná pravidla pro ukládání. Ukládání odpadu je prováděno za nekompromisních podmínek a je bráno jako ekologická zátěž. Musí se za ně platit vysoké finanční částky.
Proto: se z odpadu udělá „výrobek“ OTOSAN 2 – smícháním popílku, strusky a produktu odsíření (obsahujících toxické látky) s vápenným mlékem se směs zvlhčí, nicméně nebezpečné toxické látky zůstávají zachovány, pouze se vážou. ( Otosan obsahuje například nadlimitní množství rakovinotvorného arsenu – více než 30 x v 1 kg sušiny!, rtuti, fluoridů, barya, molybdenu, selenu atd., je v něm radioaktivita). Odpad už však přestane být posuzován jako odpad, ale hodnotí se jako „výrobek“, který má odlišná a velmi mírná kriteria posuzování vlivů na zdraví a na životní prostředí. PŘESTOŽE ZA PRODEJ VÝROBKU BY OTROKOVICKÁ TEPLÁRNA (REALIZOVÁNO PŘES STAPO MORAVA) MĚLA ZÍSKÁVAT PENÍZE, NAOPAK CHCE PLATIT NEMALÉ ČÁSTKY ZA KAŽDOU TUNU OTOSANU, KTERÉHO SE ZBAVÍ.
JAK:
* Upravený nebezpečný odpad se má vozit ve zvlhčeném stavu z Otrokovic do vážanského hliniště, tam se má vysypávat, po vyklopení se musí rozhrnout a hutnit (Za sebepřísnějších podmínek nelze způsobem dopravy a vykládky zamezit rozmělnění popílku na jemný prach a zvíření vzduchem (Arsen v něm obsažený je rakovinotvorný! – ve spojení s roznášením mikročásteček otosanového prachu po městě a širokém okolí by mohlo být ohroženo zdraví velkého počtu lidí, včetně dětí a seniorů, jakožto mnohem náchylnější populaci.) Potvrzení tohoto faktu, že skutečně dochází nemalou měrou ke zvíření (i samovolnému) otosanového prachu, lze doložit reportáží z úložiště Bělov!
MNOŽSTVÍ:
* V dokumentaci, kterou podnikatel předložil, je uvedeno, že po schválení I. etapy chce pokračovat ve 2., 3. a 4. etapě, takže celkem chce do obydlené části města zavézt cca 700 000 tun popílku!!! Není znám případ, kdy by takové množství upraveného nebezpečného odpadu bylo ukládáno do těsné blízkosti obydlí a mělo tak zásadní vliv na zdraví obyvatel města i jeho okolí, potažmo na celé životní prostředí města, které je hrdé na uvedení v seznamu památek UNESCO!!!
VLIV NA ZDRAVÍ:
* Dokumet EIA neboli posuzování vlivů na životní prostředí, který si nechala firma Ecodump s.r.o. zpracovat, se na několika místech různí v názoru na ovlivnění zdraví obyvatel – od informace o naprosté netoxicitě, až po informaci o tom, že - citujeme :„PROCES HODNOCENÍ ZDRAVOTNÍCH RIZIK (ZÚ SE SÍDLEM V BRNĚ, 2008) JE ZATÍŽEN CELOU ŘADOU NEJISTOT A ODBORNÝCH DOHADŮ“
KDO SI TROUFNE NA ZÁKLADĚ „ODBORNÝCH DOHADŮ“ ODSOUHLASIT TAKOVÉ MNOŽSTVÍ UPRAVENÉHO ODPADU OBSAHUJÍCÍHO TOXICKÉ RAKOVINOTVORNÉ LÁTKY V NEZANEDBATELNÉM MNOŽSTVÍ DO HUSTĚ OBYDLENÉ ZÓNY, KDE SE MŮŽE CHOVAT VELMI NEVYZPYTATELNĚ A MŮŽE OHROZIT ŽIVOTY A ZDRAVÍ OBYVATEL CELÉ KROMĚŘÍŽE, VÁŽAN I ŠIROKÉHO OKOLÍ?
VLIV NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ:
* Horní jezírko je vedeno jako Významný krajinný prvek , kde jsou silně ohrožené, kriticky ohrožené a ohrožené druhy živočichů a rostlin, které by byly v důsledku zavezení hliniště upraveným popílkem otosan 2 zcela zlikvidovány. Zároveň by byl zasažen i okolní zemědělský půdní fond prachovými částečkami otosanu 2. V určitém časovém horizontu by došlo i ke kontaminaci spodních vod.
DOPRAVA, HLUČNOST
*Kromě obsahu nebezpečných látek v upraveném popílku otosan 2 je dalším rizikovým faktorem také zvýšená doprava a hlučnost (způsobená nejen vozidly, ale také vibračním válcem, bagrem a dalšími stroji nutnými k rozhrnování a hutnění otosanu na místě samém).
NESOUHLAS SE ZAVÁŽENÍM:
* Obyvatelé Kroměříže a Vážan, kteří svůj nesouhlas se zavážením otosanu 2 do hliniště Vážany vyjádřili i peticí (připojují se i lidé z jiných měst, kterým není osud Kroměříže lhostejný)
* Odbor životního prostředí Města Kroměříže
* Zastupitelstvo Města Kroměříže, jednomyslně!
* KÚ Zlínského kraje uvedl, že: „záměr může mít významné vlivy na životní prostředí a veřejné zdraví“.
* Na Facebooku vznikla skupina: Řekněme radioaktivnímu popílku v Kroměříži rázné a jasné NE!
* Bylo založeno o.s. Kuňka – občanské sdružení na ochranu životního prostředí.
Mail: kunka-os@seznam.cz
Kdo má rozhodovat o podobě města? Soukromník, který žije v Brně, a jde za vidinou zisku, nebo lidé, kteří v Kroměříži a Vážanech bydlí a nechtějí dopustit, aby bylo okolí jejich bydliště nevratně ekologicky zdevastováno?